Hayatta Kal

 

 

“Yaşa & Yaşat – Her Koşulda Hayatta Kal” düşüncesinden hareketle, akademisyen eğitmenler eşliğinde ve sahada uzmanlaşmış personel ile eğitim verilmesi planlanmaktadır. “Yaşa & Yaşat – Her Koşulda Hayatta Kal” 1. Kademe eğitim faaliyetini tamamlayan kursiyerler, “Her Koşulda Hayatta Kal” 2. Kademe faaliyetini icra edebilecektir.

 

Mete UZGUR (Soldan 1.), Ahmet YARDIMCI (Soldan 2.), Çamlıdere Belediye Başkanı Hazım Caner CAN (Soldan 3.), Çamlıdere Kaymakamı Mutlu KÖKSAL (Soldan 4.), Prof.Dr. Hamit HANCI (Soldan 5.), Hakan SAYINER (Soldan 6.) …

“Yaşa & Yaşat – Her Koşulda Hayatta Kal” faaliyet programına katılacak misafirlerin konaklayacağı otel …

Nazari Eğitim Salonu

Prof.Dr. Hamit HANCI hocamızın sorusuna yanlış cevap verilince 10 şınav ceza aldık 🙂

Dinlenme/ Sohbet Salonu

 

“Yaşa & Yaşat – Her Koşulda Hayatta Kal” Faaliyet Programı

Faaliyete iştirak edecek olan katılımcıların bir sağlık kuruluşundan, “Spor yapmasında bir sakınca bulunmadığı raporu”nu beraberlerinde getirmeleri gerekiyor.
Üç günlük faaliyet ücreti 1980.-TL;
-Akademik Eğitmenler ve sahada uzmanlaşmış personel tarafından yapılacak sunumlar,
-Bir gece motelde konaklama, akşam yemeği ve sabah kahvaltısı,
-Bushcraft Türk Bıçağı atölyesinden (www.bushcraftturk.com sayfasında örneği bulunan) bir Yavru Ninja Modeli bıçak,
-Kaza sigortası,
-İntikal esnasında katılımcılara refakat edecek yedi kişilik eğitmen grubu
fiyata dahildir.
Faaliyetin sadece nazari kısmına katılım ücreti 900.-TL;
-Akademik Eğitmenler ve sahada uzmanlaşmış personel tarafından yapılacak sunumlar,
-Bir gece motelde konaklama, akşam yemeği ve sabah kahvaltısı,
-Bushcraft Türk Bıçağı atölyesinden (www.bushcraftturk.com sayfasında örneği bulunan) bir Yavru Ninja Modeli bıçak,
fiyata dahildir.
Konuyla ilgili duyuru ve bilgilendirmeler E-posta vasıtasıyla ayrıca https://www.facebook.com/groups/238743229991151/  ve http://bushcraftturk.com/hayatta-kal/ adresinden takip edebilirsiniz.
Kontenjan 20 katılımcı ile sınırlıdır.
Katılım durumunda, ekipmanı siz temin etmek zorundasınız; Mevsime uygun kıyafet, sırt çantası (en az 40 l) içlik, yedek çorap, mevsime uygun uyku tulumu, mat, 3×3 m tarp (bir nevi branda), 30 m (5 mm) ip (tercihen paracord) sağlam bot, küçük el/baş feneri, orta boy kamp/av bıçağı, çakı, metal kupa, akşam yemeği kumanya ve kahvaltılık, bere, eldiven, yağmurluk, düdük, çakmak, termos (tercihen 0.5 l) …
Hava muhalefeti (yağmur, tipi, eksi derecelerde soğuk hava koşullarında) halinde metruk yayla evlerinde ya da bizim sizlere sunacağımız iki kişilik çadırlarda kendi uyku tulumlarınızda korunaklı konaklama imkanı olacaktır. Ancak tercihimiz, açık havada Tarp ile konaklamaktır.
Çamlıdere bölgesindeki son 7 yılın ortalama değerlerine baktığımızda, faaliyetin icra edileceği 21 Nisan: +11 derece ve yağışlı, 22 Nisan: +12 derce bulutlu/güneşli, 23 Nisan: +12 derece bulutlu/güneşli olduğunu görebiliyoruz. Ayrıca, her ne kadar bölgede Kırım Kongo Kanamalı Kene bulunmasa da, söz konusu mevsimde zaten kene sorunu bulunmamaktadır.
Kamp alanında ve akşam kamp ateşinde faaliyete ilişkin sohbet ortamında ders konuları işlenmeye devam edilecektir.
Toplam yürüyüş mesafemiz yaklaşık 23 km (gidiş ve dönüş). Yürüyüş güzergahımız katılımcı grubunu zorlamayacak koşuldadır.
Faaliyet bitimini müteakip Orta Anadolu’nun en büyük macera parkuruna (ağaçların arasında denge parkuru, tırmanma duvarı) isteğe bağlı girme olanağımız olacaktır.
Servis aracı katılımcıları otelden alıp yürüyüş alanına götürecektir. Aynı şekilde faaliyet bitimini müteakip servis aracı faaliyet grubunu tekrar otele bırakacaktır.
Katılım ücretinin 31 Mart 2018 tarihine kadar; Mete UZGUR adına “HAYATTA KAL” rumuzu ile DenizBank IBAN TR54 0013 4000 0134 9563 7000 15 numaralı hesaba yatırılmasını rica ederim.
Faaliyetin herhangi bir mücbir sebepten ötürü gerçekleştirilememesi durumunda, yatırılan meblağ en kısa sürede iade edilecektir.
Faaliyet Çamlıdere Belediye Başkanı, Kaymakamlık makamı, Çamlıdere İlçe Jandarma Komutanlığı, Çamlıdere Orman İşletme Müdürlüğü ve 112 Acil Yardım ve Kurtarma Birimi ile koordine edilmektedir.
İlginiz için çok teşekkür ederim.
“Yaşa & Yaşat – Her Koşulda Hayatta Kal” Operasyon Grubu Sorumlusu
Mete UZGUR
Not: Konuya ilişkin sorular için 05444914286 numaralı telefondan bana ulaşabilirsiniz.

“Yaşa & Yaşat – Her Koşulda Hayatta Kal” Faaliyet Özeti

Ankara’nın Çamlıdere ilçesinde 21-23 Nisan 2018 tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan “Yaşa & Yaşat – Her Koşulda Hayatta Kal” faaliyet programına ilişkin bilgiler aşağıda yer almaktadır.

Süre: 3 gün (Cumartesi-Pazar-Pazartesi)

Katılımcı sayısı: 20 kişi

Eğitim Planlaması: İlk gün Cumartesi teorik eğitim. 2.-3. gün Pazar-Pazartesi Arazi Eğitimi, 2. günün gecesi (Pazar gecesi) açık alanda konaklama.

Birinci gün Cumartesi günü 12.00 ye kadar otele intikal ve odalara yerleşme

13.00-20.00 Teorik eğitim 7 saat

-Tanıtım

-Doğa da ilk yardım ve CPR (Suni solunum suni kalp masajı) eğitimi: Doç.Dr.Ayhan Özhasenekler (Yildirim Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tip A.D.)

-KBRN (Kimyasal Biyolojik Radyolojik Silahlar): Prof.Dr.Hamit Hancı (Ankara Ü. Tıp Fak. Adli Tıp A.D.),

-Harp Cerrahisi: Prof.Dr.Hamit Hancı. (Ankara Ü. Tıp Fak. Adli Tıp A.D.)

– Harp Cerrahisinde ilk müdahale: Op.Dr.Hasan Turgut Aydın

-KBRN Alan ve Kişi Dekontaminasyonu (Temizlenmesi) ve ilk yardım: Doç.Dr.Ayhan Özhasenekler (Yildirim Beyazıt Ü. Tıp Fakültesi Acil Tip A.D.)

-Olağanüstü koşullarda beslenme (Doğa da yararlanılacak gıdalar ve zehirli gıdalar. Enerjiyi koruma): Ahmet Yardımcı (Gıda Mühendisi)

-Genel Güvenlik (Kişisel Güvenlik, İletişim Güvenliği, Sistem Çökmesi, Metruk Bina, Mağara, Arazi ve doğa şartlarında): Mete Uzgur (Güvenlik Uzmanı, Yaşa & Yaşat – Her Koşulda Hayatta Kal Grubu Lideri)

-Olağan üstü durumlarda hayatta kalma (Doğal afetler, Doğa da yürüyüş):  Muharrem Öz (AKUT Lideri)

-Teorik olarak avlanma, Ateş yakma, barınak yapma: Serkan Kuşçu (Yaşa & Yaşat – Her Koşulda Hayatta Kal Grubu Üyesi)

-Telsiz (Olağan üstü durumlarda haberleşmenin önemi): Deniz Ecorotti (Yaşa & Yaşat – Her Koşulda Hayatta Kal Grubu Üyesi)

-Suları ve alanı temizleme (Deontaminasyon): Dr.Osman Çelik (Yıldırım Beyazıt Ü. Tıp Fakültesi Acil Tip A.D.)

20.00 Akşam Yemeği ve Otelde Konaklama.

Faaliyete iştirak etmek isteyenler, hayattakal.herkosulda@gmail.com E-posta adresinden müracaat etmesi durumunda bilgilendirilecektir.

 

Yürütülen çalışmalardan kesitler …